გაკვეთილის
გეგმა
ჩატარების დრო: 22-01-2014
წ.
საგანი: სახვითი და
გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო/VIII
მოსწავლეთა რაოდენობა:
25
თემა: ,,გოთური სტილის
ტაძარი“
მიზანი: მოსწავლე გაეცნოს გოთური სტილის ტაძარს,ამ
სტილისათვის დამახასიათებელ ძირითად არქიტექტურულ დეტალებს,ამოიცნოს და შეადაროს გოთური
სტილის ტაძარი სხვა სტლის ტაძრებისაგან,პროგრამა movie maker-ის საშუალებით შექმნას
გოთური სტილის ტაძრების ვიდეო რესურსი.
კავშირი სტანდარტთან:ს.გ.VIII.5 ს.გ.VIII.10 ს.გ.VIII.11
#
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
დრო
|
სასწავლო
რესურსი
|
შეფასება
|
1
|
წინარე
ცოდნის გააქტიურება
|
აზრობრივი რუკა
|
მთელ
კლასთან
|
5-წუთი
|
დაფა
და ცარცი
|
|
2
|
ტექსტის შინაარსის გაცნობა
|
აქტიური
ლექცია
|
მთელ
კლასთან
|
15-წუთი
|
ისტ რესურსი,,გოთური სტილის ტაძარი“.სახელმძღვანელო,www.gothic
churches.
|
|
3
|
რესურსის შექმნა
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ინდივიდუალურად
|
20-წუთი
|
პროგრამა Move maker-ი.
|
განმავითარებელი კომენტარი
|
4
|
კითხვარის შევსება
|
ღია კითხვებზე პასუხის გაცემა
|
ინდივიდუალურად
|
5-წუთი
|
მოსწავლეთა თვითშეფასების რუბრიკა
|
მოსწავლეთა თვითშეფასების რუბრიკა:
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მოსწავლის
თვითშეფასება
|
რამდენად
ვიყავი ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
|
|
რა
იყო ყველაზე საინტერესო ჩემთვის
|
|
რა
ვისწავლე
|
|
რა
ვერ გავაკეთე
|
|
როგორი
ვიდეო რესურსი შევქმენი
|
გაკვეთილის მსვლელობა:
·
აქტივობა პირველი(5 წთ.)გაკვეთილის დასაწყისში აზრობრივი რუკის მეთოდის გამოყენებით და დამატებითი კითხვებით მოსწავლეებს გავუღვიძებ ინტერესს შეისწავლონ უფრო მეტი .
აქტივობა პირველი(5 წთ.)გაკვეთილის დასაწყისში აზრობრივი რუკის მეთოდის გამოყენებით და დამატებითი კითხვებით მოსწავლეებს გავუღვიძებ ინტერესს შეისწავლონ უფრო მეტი .
·
აქტივობა მეორე(15 წთ.)აქტიური ლექციის მეთოდით მოსწავლეებს გავაცნობ სახელმძღვანელოში მოცემულ მასალას,გოთური სტილისათვის დამახასიათებელ ძირითად არქიტექტურულ დეტალებს. ვაჩვენებ ისტ რესურსს ,,გოთური სტილის ტაძარი“.
აქტივობა მეორე(15 წთ.)აქტიური ლექციის მეთოდით მოსწავლეებს გავაცნობ სახელმძღვანელოში მოცემულ მასალას,გოთური სტილისათვის დამახასიათებელ ძირითად არქიტექტურულ დეტალებს. ვაჩვენებ ისტ რესურსს ,,გოთური სტილის ტაძარი“.
·
აქტივობა მესამე(20 წთ)პრაქტიკული სამუშაო,რომლის დროსაც მოსწავლეები შეასრულებენ დავალებას: გაკვეთილზე შეძენილი ცოდნისა და პროგრამა move maker-ის გამოყენებით ინდივიდუალურად შექმნიან ,,გოთური სტილის ტაძრების“ ვიდეო რესურსს.
აქტივობა მესამე(20 წთ)პრაქტიკული სამუშაო,რომლის დროსაც მოსწავლეები შეასრულებენ დავალებას: გაკვეთილზე შეძენილი ცოდნისა და პროგრამა move maker-ის გამოყენებით ინდივიდუალურად შექმნიან ,,გოთური სტილის ტაძრების“ ვიდეო რესურსს.
·
აქტივობა მეოთხე(5 წთ) მოსწავლეები შეავსებენ თვითშეფასების რუბრიკას.
აქტივობა მეოთხე(5 წთ) მოსწავლეები შეავსებენ თვითშეფასების რუბრიკას.
გაკვეთილის ამსახველი ფოტო მასალა
ანგარიში გაკვეთილის ჩატარების
შესახებ
,,გოთური სტილის ტაძარი“
ჩატარების დრო: 22-01-2014 წ.
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო/VIII
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25
თემა: გოთური სტილის ტაძარი
ძირითადი თემა/საკითხი:
მიზანი: მოსწავლე გაეცნოს გოთური სტილის ტაძარს,ამ სტილისათვის დამახასიათებელ ძირითად არქიტექტურულ დეტალებს,ამოიცნოს და შეადაროს გოთური სტილის ტაძარი სხვა სტლის ტაძრებისაგან,პროგრამა movie maker-ის საშუალებით შექმნას გოთური სტილის ტაძრების ვიდეო რესურსი.
გაკვეთილის მსვლელობა:
• აქტივობა პირველი(5 წთ.)გაკვეთილის დასაწყისში აზრობრივი რუკის მეთოდის გამოყენებით და დამატებითი კითხვებით მოსწავლეებს გავუღვიძე ინტერესი შეისწავლონ უფრო მეტი .
• აქტივობა მეორე(15 წთ.)აქტიური ლექციის
მეთოდით მოსწავლეებს გავაცანი სახელმძღვანელოში მოცემული მასალა,გოთური სტილისათვის
დამახასიათებელი ძირითადი არქიტექტურული დეტალები. ვაჩვენე ისტ რესურსი ,,გოთური სტილის
ტაძარი“.
• აქტივობა მესამე(20 წთ)პრაქტიკული სამუშაო,რომლის
დროსაც მოსწავლეებმა შეასრულეს დავალება:
გაკვეთილზე შეძენილი ცოდნისა და პროგრამა move maker-ის გამოყენებით ინდივიდუალურად
შექმნეს ,,გოთური სტილის ტაძრების“ ვიდეო რესურსი.
• აქტივობა მეოთხე(5 წთ) მოსწავლეებმა შეავსეს თვითშეფასების რუბრიკა.
ძირითადი რესურსები:
დაფა და ცარცი.
ისტ რესურსი ,,გოთური
სტილისტაძარი“.
სახელმძღვანელო,www.gothic churches.
პროგრამა Move maker-ი.
მოსწავლის თვითშეფასების
რუბრიკა:
მოსწავლეთა თვითშეფასების რუბრიკა
შეფასების
კრიტერიუმები
|
მოსწავლის
თვითშეფასება
|
რამდენად
ვიყავი ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
|
|
რა
იყო ყველაზე საინტერესო ჩემთვის
|
|
რა
ვისწავლე
|
|
რა
ვერ გავაკეთე
|
|
როგორი
ვიდეო რესურსი შევქმენი
|
შედეგი:
გაკვეთილი გეგმის მიხედვით წარიმართა, აქტივობები
დროში როგორც იყო გაწერილი თითქმის მთელი სიზუსტით
ჩავეტიეთ,მოსწავლეებს განსაკუთრებით მოეწონათ ინფორმაციული შინაარსის ვიდეო მასალა
და აღნიშნეს რომ უფრო მეტი ინფორმაციის მიღების საუკეთესო საშუალებაა. ასევე წარმატებით
გაართვეს თავი ვიდეო რესურსის შექმნას და გაკვეთილის ბოლოსათვის დაამზადეს ერთ წუთიანი
ვიდეო.მსგავსი გაკვეთილის განმეორებით ჩატარების შემთხვევაში თეორიული მასალით გაკვეთილს
გავამდიდრებ.
გაკვეთილის გეგმა
ჩატარების დრო: 20-03-2014 წ.
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი
ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/ V-კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
29
თემა: როგორ შეიქმნა ანიმაციური ფილმი და პერსონაჟები.
მიზანი: მოსწავლე გაეცნობა ანიმაციური ფილმის შექმნის
ისტორიას, დაგეგმავს და
შეასრულებს სხვადასხვა სახის პრაქტიკულ
სამუშაოს,ამოიცნობს ანიმ.ფილმის
პერსონაჟებს.განუვითარდება თანამშრომლობისა
და შესრულებული ნამუშევარის პრეზენტაციის უნარჩვევა.
კავშირი სტანდარტთან:
ს.გ.V.5 ს.გ.V.6 ს.გ.V.7
#
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
დრო
|
სასწავლო რესურსი
|
შეფასება
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
|
აზრობრივი რუკა
|
მთელ კლასთან
|
5-წუთი
|
დაფა და ცარცი
|
|
2
|
ტექსტის შინაარსის გაცნობა
|
აქტიური ლექცია
|
მთელ კლასთან
|
10-წუთი
|
ვიკიპედია-ანიმაციური ფილმის ისტორია.ვიდეო
რესურსი-,,ანიმაციურ ფილმის შექმნა.“
|
|
3
|
პრაქტიკული სამუშაო
|
ხატვა და აპლიკაცია
|
წყვილებში
|
20-წუთი
|
წებო,მაკრატელი,ფერადი ფურცელი,ანიმ.ფილმის
პერსონაჟების სურათები
|
|
4
|
ნამუშევრების წარდგენა
|
პრეზენტაცია
|
წყვილებში
|
10-წუთი
|
მოსწავლის ნამუშევარი
|
განმავითარებელი კომენტარი
|
გაკვეთილი შედგება ოთხი
აქტივობისან:
·
აქტივობა პირველი(5 წთ.)გაკვეთილის დასაწყისში აზრობრივი რუკის მეთოდით მოსწავლეებს გავახსენებ ანიმაციური ფილმის შესახებ არსებულ ცოდნას და დამატებითი კითხვებით გავუღვიძებ ინტერესს შეისწავლონ უფრო მეტი .
აქტივობა პირველი(5 წთ.)გაკვეთილის დასაწყისში აზრობრივი რუკის მეთოდით მოსწავლეებს გავახსენებ ანიმაციური ფილმის შესახებ არსებულ ცოდნას და დამატებითი კითხვებით გავუღვიძებ ინტერესს შეისწავლონ უფრო მეტი .
·
აქტივობა მეორე(10 წთ.)აქტიური ლექციის მეთოდით მოსწავლეებს გავაცნობ დისნეის ანიმაციური ფილმების შექმნის ისტორიას.გამოვიყენებ ინტერნეტში მოძიებულ თეორიულ მასალას და ვიდეო რესურსს,სადაც ნაჩვენები იქნება ანიმაციის შექმნის საშუალებები.
აქტივობა მეორე(10 წთ.)აქტიური ლექციის მეთოდით მოსწავლეებს გავაცნობ დისნეის ანიმაციური ფილმების შექმნის ისტორიას.გამოვიყენებ ინტერნეტში მოძიებულ თეორიულ მასალას და ვიდეო რესურსს,სადაც ნაჩვენები იქნება ანიმაციის შექმნის საშუალებები.
·
აქტივობა მესამე(20 წთ)პრაქტიკული სამუშაო,რომლის დროსაც მოსწავლეები დაამზადებენ ანიმაციური ფილმების პერსონაჟების ნიმუშებს და მოამზადებენ საკლასო გამოფენისათვის ნამუშევრებს..
აქტივობა მესამე(20 წთ)პრაქტიკული სამუშაო,რომლის დროსაც მოსწავლეები დაამზადებენ ანიმაციური ფილმების პერსონაჟების ნიმუშებს და მოამზადებენ საკლასო გამოფენისათვის ნამუშევრებს..
·
აქტივობა მეოთხე(10 წთ) ნამუშევრების პრეზენტაცია,მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი კომენტარით.
აქტივობა მეოთხე(10 წთ) ნამუშევრების პრეზენტაცია,მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი კომენტარით.
გაკვეთილის ამსახველი ფოტო მასალა
ანგარიში გაკვეთილის ჩატარების შესახებ
,,როგორ შეიქმნა ანიმაციური ფილმი და პერსონაჟები“
ჩატარების დრო: 20-03-2014
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი/ V-კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 29
თემა: როგორ შეიქმნა ანიმაციური ფილმი და პერსონაჟები.
ძირითადი თემა/საკითხი:
მიზანი: მოსწავლე გაეცნობა ანიმაციური ფილმის შექმნის ისტორიას, დაგეგმავს და შეასრულებს სხვადასხვა სახის პრაქტიკულ სამუშაოს,ამოიცნობს ანიმ.ფილმის პერსონაჟებს.განუვითარდება თანამშრომლობისა და შესრულებული ნამუშევარის პრეზენტაციის უნარჩვევა.
გაკვეთილის მსვლელობა:
გაკვეთილი შედგება ოთხი აქტივობისაგან:
- აქტივობა პირველი(5 წთ.)გაკვეთილის დასაწყისში აზრობრივი რუკის მეთოდით მოსწავლეებს გავახსენე ანიმაციური ფილმის შესახებ არსებულ ცოდნა და დამატებითი კითხვებით გავუღვიძე ინტერესი შეისწავლონ უფრო მეტი .
· აქტივობა მეორე(10 წთ.)აქტიური ლექციის მეთოდით მოსწავლეებს გავაცანი დისნეის ანიმაციური ფილმების შექმნის ისტორია.გამოვიყენე ინტერნეტში მოძიებული თეორიული მასალა და ვიდეო რესურსი,სადაც ნაჩვენები იყო ანიმაციის შექმნის საშუალებები.
· აქტივობა მესამე(20 წთ)პრაქტიკული სამუშაო,რომლის დროსაც მოსწავლეებმა დაამზადეს ანიმაციური ფილმების პერსონაჟების ნიმუშები და მოამზადეს საკლასო გამოფენისათვის ნამუშევრები.
· აქტივობა მეოთხე(10 წთ) ნამუშევრების პრეზენტაცია,მოსწავლეები შეფასდნენ განმავითარებელი კომენტარით.
ძირითადი რესურსები:
ვიკიპედია-ანიმაციური ფილმის ისტორია. ვიდეო რესურსი -,,ანიმაციურ ფილმის შექმნა.“ წებო ,მაკრატელი, ფერადი ფურცელი , დაფა და ცარცი, ანიმაციური ფილმის პერსონაჟების სურათები.ნამუშევრის შეფასების რუბრიკა.
შედეგი:
გაკვეთილი გეგმის მიხედვით წარიმართა, აქტივობები
დროში როგორც იყო გაწერილი თითქმის მთელი სიზუსტით
ჩავეტიეთ,მხოლოდ პრაქტიკული სამუშაოს შესასრულებლად ზოგიერთ მოსწავლეს არ ეყო დრო.მოსწავლეები
აქტიურად იყვნენ ჩართულები გაკვეთილის პროცესში,განსაკუთრებით
მოეწონათ ვიდეო რესურსი.მსგავსი გაკვეთილის განმეორებით ჩატარების შემთხვევაში გავამარტივებ
პრაქტიკული სამუშაოს დავალებას.
გაკვეთილის გეგმა
ჩატარების დრო: 13
დეკემბერი 2017 წელი
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი / Vა
მოსწავლეთა რაოდენობა: 17
თემა: ,,კონტრასტული
ფერები“
მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან ბუნებაში არსებული სამი ძირითადი
ფერის კონტრასტულ წყვილებს, კონტრასტული ფერების
თვისებებს, ისწავლიან როგორ მიიღება ძირითადი
ფერების კონტრასტული წყვილები. მოსწავლეები გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას მომავალში გამოიყენებენ
ნახატებში განწყობილების შესაქმნელად.
ს.გ.V.1. მოსწავლეს შეუძლია მიზანმიმართულად გამოიყენოს სახვითი
ხელოვნების ელემენტები
და პრინციპები ნამუშევრის შექმნისას.
ü
მოსწავლემ იცის
ბუნებაში არსებული ფერების თვისებები
ü
მიზანმიმართულად
იყენებს ფერების თვისებებს ნამუშევრის შექმნისას
ü
ქმნის მარტივ გამოსახულებებს, ორნამენტებს
#
|
აქტივობა/აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
დრო
|
სასწავლო რესურსი
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
1
|
შეფასების რუბრიკის გაცნობა
წინარე ცოდნის გააქტიურება
მასწავლებელი მოსაწავლეებს გააცნობს გაკვეთილის მიზანს და შეფასების
რუბრიკას. მოტივაციისათვის აჩვენებს სამ წუთიან ვიდეო რესურსს. შემდეგ კი კითხვა
პასუხის მეთოდით გაააქტიურებს მოსწავლეების წინარე ცოდნას.
|
შემთხვევითი შერჩევის
მეთოდით გამოკითხვა. კითხვა პასუხი
|
მთელ კლასთან,
ინდივიდუალურად
|
12-წუთი
|
მოსწავლეების სახელობითი სია, შეფასების რუბრიკა, ვიდეო რესურსი,პროექტორი
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან გაკვეთილის მიზანს,აუმაღლდებათ მოტივაცია, გამოამჟღავნებენ წინარე ცოდნას
ფერების თვისებების შესახებ.
|
ახალი მასალის გაცნობა
მასწავლებელი მოსწავლეებს
სთხოვს, რომ მოიმარჯვონ ძირითადი ფერის ფანქრები და სამუშაო ფურცლები, სადაც მონაცვლეობით
უნდა შეადგინონ კონტრასტული წყვილები. მასწავლებელი ასწავლის მოსწავლეებს კონტრასტული
ფერების მიღების ხერხებს. მოსწავლეები თვითონ მიიღებენ კონტრასტულ წყვილებს ექსპერიმენტის
საშუალებით.
|
აქტიური ლექცია
ექსპერიმენტი
|
მთელ კლასთან
ინდივიდუალურად
|
15-წუთი
|
ფერადი ფანქრები და გასაფერადებელი სავარჯიშო ფურცელი.
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ ბუნებაში არსებულ სამ ძირითადი
ფერის კონტრასტული წყვილები და მათი მიღების ხერხები.
|
|
პრაქტიკული
სამუშაო ხატვა
მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს მკაფიო ინსტრუქციებს, როგორ შეასრულონ პრაქტიკული სავარჯიშო.
რომელი ფერები გამოიყენონ და შეახსენებს შეფასების რუბრიკას,რომლითაც უნდა შეფასდეს
აღნიშნული აქტივობა.
|
კონტრასტული ფერებით დეკორატიული ხალიჩის შექმნა
|
ინდივიდუალურად
|
13-წუთი
|
სახატავი ფურცელი და ფერადი ფანქრები
|
მოსწავლეები მიზნობრივად გამოიყენებენ გაკვეთილზე
მიღებულ ცოდნას
|
|
4
|
ინფორმაციის შეჯამება
საშინაო დავალება
მასწავლებელი აფასებს რამოდენიმე ნახატს შეფასების რუბრიკის მიხედვით.
ასევე მოსწავლეებს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას. მასწავლებელი დაფაზე წინასწარ
ამზადებს ცხრილს ,,ვიცი, ვისწავლე, მინდა ვიცოდე“. მოსწავლეებს სთხოვს გამოთქვან
მოსაზრებები და შეაჯამონ გაკვეთილი. მოსწავლეებს აძლევს საშინაო დავალებას: მოსწავლეებმა
საკუთარი ფანტაზიით დახატონ ნახატები, გამოიყენონ ფერები სურვილისამებს და მომდევნო
გაკვეთილზე ისაუბრონ ფერებით მიღებულ განწყობილებაზე, ემოციაზე.
|
,,ვიცი, ვისწავლე,
მინდა ვიცოდე“.
|
ინდივიდუალურად
|
5-წუთი
|
რუბრიკა, დაფა და ცარცი
|
მოსწავლეები
შეძლებენ გაკვეთილის შეჯამებას
|
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლემ
იცის ფერების კონტრასტული წყვილები, იცის მათი მიღების ხერხები, შეუძლია მიზნობრივად
გამოიყენოს კონტრასტული ფერების თვისებები ნამუშევრის შექმნისას.
გეგმას თან ახლავს სამუშაო ფურცლების ნიმუში და ნამუშევრის შეფასების რუბრიკა
სახელი და გვარი:
თარიღი:
1.გააფერადე
სამკუთხედები სამი ძირითადი ფერის გამოყენებით:
|
2. ფიგურის ზედა სამკუთხედი გააფერადეთ სამიდან ერთ-ერთი
ძირითადი ფერით, ხოლო ქვედა სამკუთხედი დარჩენილი ორი ფერის შერევით.
ნამუშევრის
შეფასების რუბრიკა
დეკორატიული ხალიჩა
|
ჯამი 10 ქულა
|
||||
1 ქულა
|
2 ქულა
|
3 ქულა
|
|||
1
|
კონტრასტული ფერების გამოყენება
|
ნაკლებად
იყენებს კონტრასტულ ფერებს
|
ნაწილობრივ იყენებს კონტრასტულ ფერებს
|
სრულად იყენებს კონტრასტულ ფერებს
|
|
2
|
ნახატის შესაბამისობა დავალებასთან
|
ნაკლებად შეესაბამება დავალების თემატიკას
|
ნაწილობრივ შეესაბამება დავალების თემატიკას
|
სრულად შეესაბამება დავალების თემატიკას
|
|
3
|
ნახატის შესრულების ხარისხი
|
ნაკლებად
ხარისხიანადაა შესრულებული
|
ნაწილობრივ
ხარისხიანადაა შესრულებული
|
სრულად
ხარისხიანადაა შესრულებული
|
|
4
|
დროის მართვა
|
ნამუშევრის შექმნისას ეტევა დროში
|
|||
გაკვეთილის გეგმა
ჩატარების დრო: 13
თებერვალი 2018
წელი
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო / VII ა
მოსწავლეთა რაოდენობა: 24
თემა: ,,აბსტრაქციონიზმი“
მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან აბსტრაქტულ სტილს, სტილისთვის დამახასიათებელ ფორმებს
და აბსტრაქციონისტი მხატვრების ნამუშევრებს. შეასრულებენ აბსტრაქტული სტილის ნახატებს. მოახდენენ თვითშეფასებას. გაკვეთილზე
მიღებულ ცოდნას მოსწავლეები გამოიყენებენ თანამედროვე ხელოვნების ნამუშევრების ამოსაცნობად.
ს.გ.VII.1.
მოსწავლეს შეუძლია შემოქმედებითად გამოიყენოს სახვითი ხელოვნების ელემენტებისა და პრინციპების ცოდნა კონკრეტული
პრობლემის გადასაჭრელად ნამუშევრის შექმნისას.
ü
იყენებს სხვადასხვა
ხერხს (შუქ-ჩრდილი, კონტრასტი, კომპოზიციური განაწილება, მონასმი, ფაქტურა, კოლორიტი)
ასოციაციების და ემოციების გადმოსაცემად;
ü
ხაზებისა და
ფერების მონაცვლეობით ქმნის აბსტრაქტულ კომპოზიციას;
ს.გ.VII.11. მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს და შეადაროს ერთმანეთს სხვადასხვა ეპოქისა და კულტურის
ხელოვნების ნიმუშები.
ü ამოიცნობს სხვადასხვა ეპოქის და კულტურის
ხელოვნების ცნობილ ნიმუშებს;
ü არჩევს ერთმანეთისგან რეალისტურ და პირობით
გამოსახულებებს;
ü ამოიცნობს ამა თუ იმ კულტურის ხელოვნების ნიმუშების
ზოგიერთ დამახასიათებელ ნიშანს;
#
|
აქტივობა/აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
დრო
|
სასწავლო რესურსი
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
1
|
თვითშეფასების რუბრიკის გაცნობა
წინარე ცოდნის გააქტიურება
მასწავლებელი მოსწავლეებს გააცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს და თვითშეფასების
რუბრიკას. შემდეგ კი აზრობრივი რუკის გამოყენებით გაააქტიურებს მოსწავლეების წინარე
ცოდნას ფოვიზმის და კუბიზმის შესახებ.
|
აზრობრივი რუკა
|
მთელი კლასი
|
7-წუთი
|
თვითშეფასების რუბრიკა,
დაფა და ცარცი
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან გაკვეთილის მიზანს, გამოამჟღავნებენ წინარე ცოდნას XX საუკუნეში, ფერწერაში გამოკვეთილი
ახალი მიმართულებების შესახებ.
|
ახალი მასალის გაცნობა
მასწავლებელი მოსწავლეებს
აცნობს ინფორმაციას აბსტრაქტული სტილის შესახებ.
აჩვენებს ცნობილი მხატვრების მიერ შესრულებულ ნახატებს , სვავს დამაზუსტებელ კითხვებს.
მოსწავლეები ეცნობიან სტილისთვის დამახასიათებელ ძირითად თავისებურებებს.
|
აქტიური
ლექცია
|
მთელ კლასთან
|
10-წუთი
|
პროექტორი, სურათები.
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ აბსტრაქტული სტილი
|
|
პრაქტიკული
სამუშაო ხატვა
მასწავლებელი
მოსწავლეებს აძლევს მკაფიო ინსტრუქციებს, როგორ შეასრულონ პრაქტიკული სავარჯიშო.
მოდელირების საშუალებით ასწავლის აბსტრაქტული ნახატის შექმნის ტექნიკას. მოსწავლეები
საკუთარი ფანტაზიით ქმნიან ნამუშევრებს.
|
აბსტრაქტული ნახატის შექმნა
|
ინდივიდუალურად
|
13-წუთი
|
სახატავი ფურცელი და ფერადი ფანქრები,მარკერები
|
მოსწავლეები მიზნობრივად გამოიყენებენ გაკვეთილზე
მიღებულ ცოდნას ნამუშევრის შექმნისას
|
|
4
|
ინფორმაციის შეჯამება
მოსწავლეები განიხილავენ რამოდენიმე ნახატს, იმსჯელებენ გამომსახველობით
ფორმებზე. მოსწავლეები გაკვეთილს აჯამებენ ვენის დიაგრამის გამოყენებით, სადაც ერთმანეთს
შეადარებენ ფოვიზმს, კუბიზმს და აბსტრაქციონიზმს.
|
ნამუშევრების
განხილვა
|
მთელი კლასი
|
10-წუთი
|
ნახატები
|
მოსწავლეები
შეძლებენ გაკვეთილის შეჯამებას, განუვითარდებათ თვითშფასების უნარი.
|
5
|
შეფასება
მოსწავლეები მოახდენენ თვითშეფასებას წინასწარ დარიგებული თვითშეფასების
ბარათების შევსებით.
|
ბარათების
შევსება
|
ინდივიდუალურად
|
3-წუთი
|
თვითშეფასების რუბრიკა
|
განუვითარდებათ
თვითშფასების უნარი.
|
6
|
საშინაო დავალება
მასწავლებელი აძლევს საშინაო დავალებას: მოიძიონ ინფორმაცია XX საუკუნეში, ფერწერაში
განვითარებული კიდევ ერთი მიმდინარეობის სიურეალიზმის შესახებ.
|
ჩანიშვნა
|
ინდივიდუალურად
|
2-წუთი
|
რვეული,კალამი
|
გაიღრმავებენ
ცოდნას XX საუკუნეში, ფერწერაში გამოკვეთილი
ახალი მიმართულებების შესახებ.
|
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეს
შეუძლია აბსტრაქტული ნახატის ამოცნობა, ამ სტილისთვის დამახასიათებელი ძირითადი ფორმების
დასახელება, აბსტრაქტული სტილის ნახატის შექმნა საკუთარი ფანტაზიით.
გეგმას თან ახლავს მოსწავლის თვითშეფასების რუბრიკა
თვე
და რიცხვი: სახელი და გვარი:
1.
რამდენად აქტიურად ვიყავი ჩართული გაკვეთილში.
1 2 3 4 5
ნაკლებად სრულად
2.
რამდენად კარგად ვიცოდი განვლილი მასალა
1 2 3 4 5
ნაკლებად სრულად
3 . რამდენად კარგად გავიგე ახალი მასალა ,,აბსტრაქციონიზმი“
1 2 3 4 5
ნაკლებად სრულად
4. შეაფასეთ საკუთარი ნახატი
1 2 3 4 5
დაბალი მაღალი
5. ჩართული
ვიყავი გაკვეთილის შეჯამებაში
1 2 3 4 5
ნაკლებად სრულად
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
ჩატარების დრო: 27.04.2018 წელი
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი / IV ბ
მოსწავლეთა რაოდენობა: 20
სსსმ მოსწავლე
: 2
თემა: ,,პეიზაჟი-ხატვა წარმოსახვით“
მიზანი: მოსწავლეები გაიხსენებენ პეიზაჟის ჟანრს. გაეცნობიან
მოთხრობას ,,ფშა“, შეძლებენ მოსმენილი ტექსტიდან ჩამოწერონ პეიზაჟის შესაქმნელად
მნიშვნელოვანი სიტყვები და შეასრულონ ნახატი წარმოსახვით. გაკვეთილის ბოლოს გამოფენენ
ნახატებს და ისაუბრებენ საკუთარ შთაბეჭდილებებზე. მოსწავლეებს განუვითარდებათ სემიოტიკური
კომპეტენცია, რომელიც არის ვერბალური და არავერბალური (რუკის, დიაგრამის, სქემის, ნახატის,
მელოდიისა და სხვ.) საშუალებით გადმოცემული ინფორმაციის გააზრებისა და ინტეპრეტირების,
საკუთარი ნააზრევისა და განცდილის სხვადასხვა საშუალებით გადმოცემის უნარი; სიტყვიერ ტექსტში გადმოცემული აზრის ილუსტრაციით გამოხატვის უნარი.
მიზანი სსსმ მოსწავლეებისთვის: შეძლონ ნახატის
სიუჟეტი შეძლებისდაგვარად მიამსგავსონ მოთხრობის შინაარსს.
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებმა იციან ჟანრი ,,პეიზაჟი“, შეუძლიათ ხატვისას
გამოიყენონ სხვადასხვა გამომსახველობითი ფორმები და იციან რა არის წარმოსახვით ხატვა.
ს.გ.IV.4. მოსწავლეს შეუძლია გრძნობებისა და იდეების ასახვა ნამუშევარში.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ირჩევს გამომსახველობით ხერხებს
ნამუშევარში ჩანაფიქრის უკეთ გადმოსაცემად;
·
ქმნის წარმოსახვით სახეებს;
ს.გ.IV.12. მოსწავლეს
შეუძლია დააკავშიროს ხელოვნების ნაწარმოების შინაარსი სხვა საგნებში განვლილ მასალასთან.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
ადარებს
ერთსა და იმავე თემაზე შექმნილ ხელოვნების
ნიმუშსა და
ლიტერატურულ ნაწარმოებს;
·
ქმნის
ილუსტრაციას მოთხრობის მიხედვით;
#
|
აქტივობა/აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
დრო
|
სასწავლო რესურსი
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
1
|
წინარე ცოდნის გააქტიურება
მასწავლებელი მოსაწავლეებს გააცნობს გაკვეთილის თემას და მიზანს. შეფასების
კრიტერიუმებს. მოტივაციის ასამაღლებლად და წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად მასწავლებელი
მოსწავლეებს შეავსებინებს ყვითელი ფურცლებისგან ასაწყობ აზრობრივ რუკას ,,პეიზაჟი“,
რომელსაც ექნება მზის ფორმა. აზრობრივი რუკა აეწყობა წინასწარ დაჭრილი ყვითელი ფურცლებისაგან
დაფაზე და დარჩება გაკვეთილის ბოლომდე.
|
აზრობრივი რუკა
|
მთელი კლასი
|
7 წუთი
|
დაფა, სკოჩი, ყვითელი
ფურცლები. აზრობრივი რუკა
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან გაკვეთილის მიზანს,აუმაღლდებათ მოტივაცია, გამოამჟღავნებენ წინარე ცოდნას
პეიზაჟის შესახებ.
სსსმ მოსწავლე:
გაიხსენებენ რა არის პეიზაჟი
|
მოთხრობის შინაარსის გაცნობა
მასწავლებელი ხმამაღლა
კითხულობს მოთხრობას. მოსწავლეები უსმენენ და ვარდისფერ ფურცლებზე წერენ პეიზაჟის
დასახატად მნიშვნელოვან აღწერილობას, რაც წაკითხულიდან მკაფიოდ დაამახსოვრდათ. ჩანაწერს
გამოიყენებენ ხატვის პროცესში და ბოლოს გამოაკრავენ წინასწარ დახატულ ხის ტანზე და
ააწყობენ ხეს.
|
ტექსტის ხმამაღლა წაკითხვა
|
მთელ კლასთან
ინდივიდუალურად
|
10 წუთი
|
IV კლასის ქართული ენის სახელმძღვანელო, ვარდისფერი ფურცლები, დაფა, ფორმატი,
სკოჩი
|
მოსწავლეები გაეცნობიან მოთხრობის შინაარსს, რომლის
მიხედვითაც უნდა შექმნან ნახატები. ექნებათ ჩანაწერები.
სსსმ მოსწავლე: გაეცნობიან შინაარსს
|
|
პრაქტიკული სამუშაო ხატვა
მოსწავლეები
ხატავენ მოთხრობის შინაარსის მიხედვით პეიზაჟს. მასწავლებელი აკვირდება მათ მუშაობის
პროცესში და აკეთებს ჩანაწერებს. სსსმ მოსწავლეებს აძლევს დამატებით მითითებებს და
ეხმარება ნახატის შექმნაში
|
პეიზაჟის შექმნა წარმოსახვით, მოსმენილ ტექსტზე დაყრდნობით
ილუსტრაციის შექმნა
|
ინდივიდუალური
|
15 წუთი
|
სახატავი ფურცლები, ფერადი ფანქრები
|
მოსწავლეებმა დახატონ ტექსტის შინაარსის შესაბამისი
ნახატი.
სსსმ მოსწავლე: დახატავს შინაარსობდივად შეძლებისდაგვარად
მიმსგავსებულ ნახატს
|
|
4
|
ნახატების განხილვა
და შთაბეჭდილებების გაზიარება
|
ნახატების
გამოფენა
|
ინდივიდუალურად
|
8 წუთი
|
ნახატები, თოკი და დამჭერები
|
მოსწავლეები
შეძლებენ იმსჯელონ ნამუშევრების შინაარსზე.
სსსმ მოსწავლე:
გამოთქვამენ საკუთარ აზრს
|
5
|
შეფასება
|
განმავითარებელი
კომენტარი
|
ინდივიდუალურად
|
3 წუთი
|
მასწავლებლის ჩანაწერები
|
მოსწავლეები
მიიღებენ ეფექტურ უკუკავშირს
|
6
|
საშინაო დავალება
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს საშინაო დავალებას: დახატონ მათთვის
სასურველი მოთხრობის მიხედვით ნახატი.
|
ზეპირი მითითება
|
მთელი კლასი
|
2 წუთი
|
მოსწავლეებს
განუვითარდებათ წარმოსახვის უნარი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლემ იცის რა იხატება პეიზაჟში, შეუძლია პეიზაჟის
შესაქმნელად ტექსტიდან საჭირო ინფორმაციის ამოღება და ნახატის შექმნა წარმოსახვით. საუბარი საკუთარ შთაბეჭდილებებზე.
სიტყვიერ ტექსტში გადმოცემული აზრის ილუსტრაციით გამოხატვა.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები სსსმ მოსწავლეებისთვის: მოსწავლე შექმნის
ნახატს, რომელიც შეძლებისდაგვარად ახლოს იქნება მოთხრობის შინაარსთან. გადმოსცემს საკუთარ
შთაბეჭდილებას ნახატში.
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
ჩატარების დრო: 24.05.2018 წელი
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
პედაგოგი: გვანცა აქიმიძე
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო / VIII ა
მოსწავლეთა რაოდენობა: 18
სსსმ მოსწავლე
: 2
თემა: ,, ტრადიციული
ხელსაქმე“
მიზანი: მოსწავლეები გაიაზრებენ გლობალიზაციის საფრთხეს კულტურულ
ასპექტში. მოახდენენ პრობლემის გააზრებას, პრიორიტეტების განსაზღვრას, გააანალიზებენ
პრობლემას, მოიძიებენ და შეარჩევენ ინფორმაციას, ჩამოაყალიბებენ პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიულ გზებს, მიიღებენ გადაწყვეტილებას და გაუზიარებენ
ინფორმაციას ერთმანეთს. რის შედეგადაც მოსწავლეებს განუვითარდებათ ცოდნის ტრანსფერის,
პრობლემის გადაჭრის, კრიტიკული აზროვნებისა და სწავლის სწავლის უნარ-ჩვევები.
მიზანი სსსმ მოსწავლეებისთვის: გაიაზრონ რა
არის ტრადიციული ხელსაქმე და დაინტერესდნენ პრაქტიკულად შესწავლით.
წინარე ცოდნა: მოსწავლეებმა იციან ტერმინი ,,გლობალიზაციის“ განმარტება
და გლობალიზაციის მნიშვნელოვანი ასპექტები. იციან ქართული ტრადიციული შემოქმედება,
დეკორატიულ გამოყენებითი ხელოვნების დარგი.
ს.გ.VIII.5.
მოსწავლეს შეუძლია დაგეგმოს
და შეასრულოს სხვადასხვა სახის სამუშაო.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
კონკრეტული ამოცანის გადასაჭრელად გეგმავს შესასრულებელი სამუშაოს
თანმიმდევრობას;
·
განსაზღვრავს იმ მოქმედებებს, რომლებიც აუცილებელია დასახული მიზნის
მისაღწევად;
ს.გ.VIII.6. მოსწავლეს
შეუძლია მიმართოს ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობის სხვადასხვა სტრატეგიას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მოიძიებს და აზუსტებს ინფორმაციას მომავალი პროექტის დასაგეგმად;
·
ანაწილებს გუნდში სამუშაოს/ფუნქციებს/მოვალეობებს;
·
ითვალისწინებს და იყენებს გუნდელის/ების შესაძლებლობებს (პოტენციალს);
·
ეხმარება კლასელებს შემოქმედებითი და საორგანიზაციო სიძნელეების გადალახვაში;
·
ეხმარება სხვებს კონკრეტული ამოცანის შესრულებაში და საჭიროების შემთხვევაში
მათგან ითხოვს დახმარებას.
#
|
აქტივობა/აქტივობის აღწერა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
დრო
|
სასწავლო რესურსი
|
თითოეული აქტივობის
ბოლოს მისაღწევი შედეგი
|
1
|
მასწავლებელი მოსაწავლეებს
გააცნობს გაკვეთილის თემას და მიზანს. შეფასების კრიტერიუმებს.
შინაარსთან დაკავშირებული წინარე ცოდნისა და გამოცდილების
გააქტიურება;
მთავარი იდეების შეჯამება.
მასწავლებელი სვავს კითხვას -რა საფრთხეს უქმნის გლობალიცაზია კულტურას?
ამ კითხვის ირგვლივ მიიღება შეუზღუდავი რაოდენობის პასუხები მოსწავლეებისაგან, მასწავლებელი კი წერს დაფაზე. შემდეგ მოსწავლეები
მოახდენენ იდეების დახარისხებას, იდეების გენერირებას და გამოხშირვას. შეაჯამებენ მთავარ იდეას.
მასწავლებელი სსსმ მოსწავლეს
უმარტივებს კითხვას და დაფაზე აფიქსირებს მის მოსაზრებას.
|
მინი ლექცია
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
მთელი კლასი
|
2 წუთი
8
წუთი
|
დაფა და ცარცი
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან გაკვეთილის მიზანს, შეფასების კრიტერიუმებს, აუმაღლდებათ მოტივაცია,
მოსწავლეები
მოახდენენ პრობლემის გაანალიზებას და მთავარი იდეის შეჯამებას.
სსსმ მოსწავლე:
გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას
|
პრობლემის ანალიზი, ალტერნატიული გზების ძიება
მასწავლებელი აძლევს
დავალებას მოსწავლეებს ჯგუფებში: მოახდინონ პრობლემის ანალიზი, დააფიქსირონ საკუთარი
მოსაზრება და მოძებნონ ალტერნატიული გზები, პრობლემის გადაჭრის გზები ჯგუფებში დაამუშავონ
და მოამზადონ პრეზენტაცია. ინფორმაციის მოსაძიებლად შეუძლიათ გამოიყენონ ინტერნეტი.
მასწავლებელი არის ფასილიტატორის როლში და მონიტორინგს უწევს ჯგუფებში მუშაობას.
სსსმ მოსწავლეს აძლევს დავალებას: მონაწილეობა მიიღოს
ჯგუფის საორგანიზაციო საკითხებში
|
ინფორმაციის მოძიება, დახარისხება.
|
ჯგუფური
|
18წუთი
|
ფორმატი, მარკერი, კომპიუტერი
|
მოსწავლეები მოახდენენ პრობლემის ანალიზს, მოძებნიან
პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიულ გზებს.
სსსმ მოსწავლე: ჩაერთვება ჯგუფურ მუშაობაში.
|
|
გადაწყვეტილებების მიღება და გაზიარება
მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს გააკეთონ ჯგუფური ნამუშევრების პრეზენტაცია. უსვავს დამაზუსტებელ
კითხვებს პრეზენტატორს და ჯგუფის წევრებს, რათა მოსწავლეებმა ამომწურავად მოახდინონ
საკუთარი მოსაზრებების გამოთქმა.
|
პრეზენტაცია
|
პრეზენტატორი
|
15 წუთი
|
საპრეზენტაციო ფორმატები
|
მოსწავლეები აცნობენ ერთმანეთს ჯგუფის ნამუშევრებს
და ასაბუთებენ საკუთარ მოსაზრებებს.
|
|
4
|
შეფასება
|
განმავითარებელი
კომენტარი
|
ჯგუფურად, ინდივიდუალურად
|
2 წუთი
|
მასწავლებლის ჩანაწერები
|
მოსწავლეები
მიიღებენ ეფექტურ უკუკავშირს
|
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა გაიაზრეს გლობალიზაციის საფრთხე კულტურულ
ასპექტში. მოახდინეს პრობლემის გააზრება, პრიორიტეტების განსაზღვრა, მოიძიეს და შეარჩიეს
ინფორმაცია, გააანალიზეს პრობლემა, მოიძიეს
პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზები, მიიღეს გადაწყვეტილება და გაუზიარეს
ინფორმაცია ერთმანეთს. რის შედეგადაც მოსწავლეებს განუვითარდათ ცოდნის ტრანსფერის,
პრობლემის გადაჭრის, კრიტიკული აზროვნებისა და სწავლის სწავლის უნარ-ჩვევები.
გეგმას თან ახლავს შეფასების რუბრიკა
ჯგუფური მუშაობის შეფასების
რუბრიკა
N
|
შეფასების
კრიტერიუმები
|
ნაკლებად
|
სრულად
|
1
|
ჯგუფის წევრების თანაბარი ჩართულობა
|
||
2
|
ინფორმაციის შესაბამისობა საკითხთან
|
||
3
|
სრულყოფილი ნამუშევარი
|
||
4
|
არგუმენტირებული მსჯელობა
|
||
5
|
დროის ეფექტური მართვა
|
No comments:
Post a Comment